Banka

Banka je peněžní ústav, který provádí peněžní a úvěrové obchody, transakce a operace, shromažďováním dočasně volných peněžních prostředků a zprostředkováním platebního styku.
Banka tyto dočasně shromážděné peněžní prostředky dává k dispozici formou úvěru a znehodnocuje je nastavením výšky úroku.
Tímto způsobem v ekonomice zásadně ovlivňuje peněžní tok a prostřednictvím multiplikace znásobuje množství dočasně volných zdrojů v peněžním oběhu.
Základní zisk každé banky tvoří rozdíl mezi úrokovými sazbami debetních účtů – úvěrů a kreditních účtů – vkladů a poplatky za jejich rezervaci, uložení nebo správu.

Zákon o bankách

Bankovní služby jsou regulovány státem. Předpisy Evropských společenství a úprava vztahů související s podnikáním a zánikem bank se sídlem na území České republiky, včetně jejich působení mimo území České republiky, ustanovuje Zákon o bankách – č. 21/1992 Sb.

Bankovní licence

Banka v České republice musí mít na svoji činnost udělenu bankovní licenci. Banka nesmí vykonávat jiné podnikatelské činnosti než ty, které má povoleny v licenci.

Centrální banka

Činnost bank včetně jejich poboček působících na území cizího státu podléhá bankovnímu dohledu vykonávanému Českou národní bankou, včetně kontrol na místě. Činnost poboček zahraničních bank podléhá dohledu země sídla zahraniční banky a v rozsahu stanoveném zákonem bankovnímu dohledu vykonávanému Českou národní bankou.

Funkce banky

Náplní činnosti banky je:
– shromažďování volných peněžních prostředků od fyzických a právnických osob;
– poskytování úvěrů;
– vydávání peněz a cenných papírů do oběhu;
– uskutečňování platebního styku, tj. na příkaz klientů banka provádí hotovostní a bezhotovostní převody peněz na bankovních účtech;
– nákup, prodej a směna devizových prostředků a valut.

Štítky:

Trackback from your site.

Náš tým

Náš tým pro Vás sleduje nepřehledný trh kde se obejvují stále nové půjčky, úvěry a finanční produkty. Přináší Vám cenné informace a tipy jak vybrat tu spávnou půjčku a jak s ní zacházezt.

Náš cíl

Pomoci Vám zorientovat se v nabídce půjček a doporučit Vám ty nejlepší, to je náš cíl. Uvítáme vaše požadavky, připomínky a žádosti o radu. Jsme tu pro Vás.

Expansia 2005 – 2020