Co je to P2P půjčka a opravdu se vyplatí?

S covidem do lidských životů přišlo nespočet problémů, od sociální izolace, přes propouštění ze zaměstnání až k finančním potížím. Z toho důvodu mnozí hledají řešení, kde a jak získat úvěr. Pro úvěr můžete jít do banky, do nebankovní společnosti, za svými blízkými. Novinkou na trhu je tzv. P2P půjčka. Co to je a jaké jsou její výhody či nevýhody?

Co je to P2P (Peer-to-Peer) půjčka?

Určitě jste na ni již narazili, ani o tom nevíte. Televize, rádia, noviny – to vše je plné reklam. Neříká vám něco fráze: “Lidé půjčují lidem?” Pokud ano, pak přesně tohle je P2P půjčka.

Jedná se o nebankovní půjčky, kde vám finance poskytují soukromý investoři. Jedná se o tzv. sdílenou ekonomiku. V praxi to funguje tak, že lidé bezplatně nebo za úrok poskytují finance, které momentálně nepotřebují, druhým. Na váš úvěr se může složit až několik investorů najednou.

Jak P2P funguje?

Jestliže potřebujete peníze na rekonstrukci bytu, při začátku podnikání nebo jen na zalepení nějakého krizového problému, princip žádosti o P2P půjčku je velmi snadný. Veškeré vyřizování se pohybuje na virtuální úrovni a pro žádost, refinancování či konsolidaci vám stačí internet nebo telefonní kontakt.

Do žádosti uvádíte částku potřebného úvěru, na jak dlouho byste úvěr chtěli a vaši představu o úroku. Tyto žádosti často bývají doplněny osobním příběhem, na co peníze potřebujete a proč. Následně jen čekáte, až se složí dostatek investorů.

O výši úroku, nebo počtu investorů většinou rozhoduje konkrétní platforma. Někdy výši úroku nechávají na domluvě investora a dlužníka, jindy ho stanoví sami. Celý proces je podobný internetovým aukcím, kde se investor rozhoduje, na kterou žádost své finance poskytne.

Smluvní jistota

Především půjčky musí mít svoji pravidla. Nejen pro ochranu věřitele, ale i dlužníka mají P2P platformy pod palcem právní oblast úvěrů. Tyto platformy se postarají o smlouvu, o převod peněz, dodržení smluvních závazků a řešení komplikací. I P2P platformy prověřují bonitu klienta, aby investování peněz do poskytování úvěru neznámým lidem bylo co nejbezpečnější.

Další věcí, kterou platformy prověřují je výše příjmu, finanční historie žadatele, probíhající exekuce či insolvence dlužníka. Není to tedy naprostá jistota půjčení si, ale podmínky jsou o něco benevolentnější než v případě bank.

Výhody P2P půjček pro žadatele

Protože většinou se na úvěr skládá několik investorů, P2P půjčky jsou v drtivé většině pro dlužníka levnější. Jednotliví dlužníci si nežádají tak vysoký úrok, proto dlužník ušetří.

Hlavní výhody:

 • Nulové poplatky
 • Větší šance na úspěch
 • Nízké úroky
 • Rychlé vyřízení on-line

Investice do P2P úvěrů

Na P2P půjčky se lze dívat i z druhého pohledu – pozice investora. Tato platforma se dnes stala velmi oblíbenou alternativou investování pro drobné investory. Mnozí raději půjčí někomu, kdo je ve finanční nouzi, než aby peníze uložil do banky.

Jestliže chcete začít do této oblasti investovat, stačí vyplnit vstupní on-line dotazník, ověřit svou totožnost alespoň 2 doklady a společnost vám vytvoří účet. Po přihlášení si můžete vybrat jakoukoliv žádost, která vás osloví a investovat do ni. Není potřeba pokrýt celou částku, je jen na vás, kolik investujete.

Investování do P2P půjček je pravděpodobně oblíbené přes potenciál zhodnocení. Zhodnocení se ve velké míře odvíjí od toho, jak velké riziko jste ochotni podstoupit. Takto to funguje na všech dostupných platformách – cenné papíry, akcie atd. Výška rizika je obvykle kompenzována vyšším ratingem, a tak vám přinese i vyšší výnos.

Výhody P2P půjček pro investory

Z investic do P2P platforem mohou profitovat i investoři. Což je logické, proč by jinak taková platforma fungovala?

Hlavní výhody:

 • bezpečná investice – právní ochrana je zajištěna od poskytovatele P2P platformy
 • nadprůměrný výnos – výnos se pohybuje od 3 % až do 20 %, ale reálné roční zhodnocení se průměrně pohybuje okolo 10 %.
 • investice v malých částkách
 • snadná diverzifikace
 • bezstarostnost

Nevýhody P2P půjček pro investory

Samozřejmě existují i potenciální rizika a nevýhody, se kterými je potřeba dopředu počítat.

Hlavní nevýhody:

 • výnosy nejsou garantovány
 • různá míra rizika
 • výnosy podléhají dani

Výběr zprostředkovatele P2P půjčky

Při výběru společnosti si vždy nejdříve ověřte, zda společnost získala licenci platební instituce. Tato licence je vždy jistota toho, že se společnost řídí pravidly ČNB. Ať už o půjčku žádáte nebo hledáte způsob, jak investovat peníze, určitě se vyplatí uvažovat o P2P půjčce.

Investorům přináší potenciál vysokého zhodnocení a dlužníkům snadné získání peněz s nízkým úrokem. Investorům může krom výnosů přinést i dobrý pocit z toho, že pomohli někomu v nouzi nebo, že někomu pomohli rozjet vlastní podnikání.

Tip: Při výberu zprostředkovatele si důkladně přečtěte recenze současných či minulých zákazníků i investorů. Můžete využít i různé on-line srovnávače.

Trackback from your site.

Náš tým

Náš tým pro Vás sleduje nepřehledný trh kde se obejvují stále nové půjčky, úvěry a finanční produkty. Přináší Vám cenné informace a tipy jak vybrat tu spávnou půjčku a jak s ní zacházezt.

Náš cíl

Pomoci Vám zorientovat se v nabídce půjček a doporučit Vám ty nejlepší, to je náš cíl. Uvítáme vaše požadavky, připomínky a žádosti o radu. Jsme tu pro Vás.

Expansia 2005 – 2020