Finanční trh
Trh je místo, kde se setkává nabídka s poptávkou po různých produktech, nabízených tržními subjekty. Národní hospodářství je tvořeno mnoha subjekty vytvářející vzájemně mezi sebou tržní vazby a vztahy.
Finanční trh je pak souhrnem nástrojů, postupů a institucí, jejichž prostřednictvím dochází k přelévání volných finančních prostředků od těch, kteří je vlastní, k těm, kteří jimi chtějí disponovat.
Zabezpečuje také přísun a rozdělování uvolněných finančních prostředků na základě nabídky a poptávky mezi jednotlivými subjekty finančního trhu – domácnostmi, firmami, veřejného sektoru, zahraničních subjektů.
Finanční trh, jako instituce, realizuje a zprostředkovává prodej a koupi domácího i zahraničního krátkodobého i dlouhodobého kapitálu.
- Skupiny ekonomických subjektů finančního trhu podle zájmů:
Věřitelé
Věřitelé jsou majitelé naspořených volných finančních prostředků. Z hlediska finančního trhu se jedná o subjekty představující minimální rizika, maximální likviditu a zaručující maximální výnos.
Dlužníci
Dlužníci, narozdíl od věřitelů, mají nedostatek finančních prostředků a požadují minimální výši úroků a dividend, při maximálním době splatnosti půjčky.
- Členění finančního trhu
Finanční trh členíme podle předmětu obchodu do následujících kategorií:
- peněžní trh
– diskontní trh
– trh depozitních certifikátů
- kapitálový trh
– trh obligací (státní, komunální, obligace společností)
– trh akcií
– trh hypoték
- devizový trh
- trh drahých kovů
Štítky:dlužníci, finanční trh, věřitelé
Trackback from your site.